Piše: KinVital
Do poškodbe labruma kolka pride v kolčnem sklepu običajno zaradi obrabljenosti, nenormalnih obremenitev sklepa ali drugih poškodb. Pogosti vzroki za poškodbo labruma kolka so ponavljajoči se gibi in hkratne obremenitve na kolčni sklep, prirojene nepravilnosti v področju kolka (npr. displazija kolka) in športne poškodbe – zlasti pri hokeju, gimnastiki, nogometu in borilnih veščinah. Našteti športi namreč povzročijo večjo zunanjo rotacijo kolka in hiperekstenzijo, kar je eden izmed faktorjev za nastanek poškodbe.
Anatomija kolčnega sklepa
Kolčni sklep je kroglast sklep in je eden večjih sklepov v telesu.
Labrum acetabulum je sestavni del kolčnega sklepa in se nahaja na robu kolčne jame. Funkcija labruma ni le povečanje stabilnosti kolčnega sklepa, ampak tudi povečanje površine kolčne jame (lepše prileganje glave stegnenice), razporejanje obremenitev na sklep in ohranjanje sinovialne tekočine v sklepu. Labrum acetabulum omogoča glavi stegnenice nemoteno gibanje, torej gibanje brez težav in bolečin.
Medenica, ki je največja kostna struktura v telesu, omogoča pokončno držo in lahkotno premikanje telesa. Medenico sestavljajo dve kolčnici, križnica in trtica, ki so povezane s sklepi in ligamenti.
Kolčnica, ki je parna kost, je ploščata in nastane iz treh delov. Trije deli kolčnice so:
- črevnica (os ilium),
- sednica (os ichii),
- sramnica (os pubis).
Za ohranjanje pokončne drže je pomembno, da konstantno ohranjamo optimalno moč in stabilnost mišic, ki obdajajo tako medenico kot tudi hrbtenico.
Kako pride do poškodbe labruma acetabuluma v področju kolka?
Poškodba se lahko pojavi zaradi predhodnih stanj, ki povzročajo nepravilno gibanje kolka, kar v kombinaciji z dolgotrajnim neoptimalnih gibanjem privede do bolečine v dimljah in omejitvah v gibanju.
Do poškodbe lahko pride zaradi nekaterih športov, ki zahtevajo ponavljajoče se gibe, velike zamahe in udarce v predelu kolka.
Kot tretja možnost poškodbe so pa degenerativna zdravstvena stanja, ki povzročajo obrabo v predelu kolčnega sklepa. Osteoartritis, ki pomeni obrabo hrustanca med sklepi, postopoma povzroča propadanje hrustanca. Posledica je predvsem togost v področju sklepa.
Napetost mišic, ki izvajajo upogib kolka, šibkost mišic v predelu ledvene hrbtenice, šibkost mišic zadnjice in trebušnih mišic pomeni povečano bolečino v ledvenem delu hrbtenice. To neravnovesje vodi do prekomernega anteriornega nagiba medenice, povečano ledveno lordozo in povečano fleksijo (upogib) kolka. Kontraktura pri izvedbi upogiba kolka lahko vodi do obremenitve sprednjega dela labruma, kar pomeni možne raztrganine v tem področju.
Celosten pogled na obravnavo poškodbe ni le krepitev in dobra stabilizacija v področju kolka, ampak tudi dobro obravnavano področje trupa in hrbta.
Simptomi ob poškodbi labruma kolka
Simptomi se glede na stopnjo in razlog poškodbe razlikujejo, najbolj pogosti so:
– šepanje,
– slabost in nestabilnost kolka,
– omejena gibljivost in togost v kolčnem sklepu,
– bolečina v predelu kolka in/ali dimelj, ki se poslabša pri gibanju in pri določenih posameznikih tudi pri sedenju.
V določenih primerih se lahko občuti tudi zaklepanje in »klikanje« v predelu kolka ob samem premikanju. V redkih primerih se lahko pojavi poškodba brez simptomov, a to lahko proces rehabilitacije oteži.
Zdravljenje poškodbe labruma kolka
Ker diagnostični pregled ne izrazi zmeraj dotične simptomatike, je ključen holističen pregled, kjer se opravi analiza hoje, drže in gibanja z vsemi pripadajočimi testi.
V primeru raziskovanja problematike v področju kolka je dobro opraviti naslednje teste:
- specifičen test za določanje lokacije poškodbe labruma na antertiorni in posteriorni strani,
- Impingement test,
- Faber test,
- McCarthy test idr.
- Gibalne teste, kjer vidimo kako se kolk odziva med gibanjem (počep, predklon …)
Po oceni posameznikovega stanja se začne kvalitetna obravnava z nadaljnjimi kineziološkimi pristopi in vadbo. V primeru, da se stanje po določenem času ne popravi, sledi zadnja stopnja rešitve problema in to je artroskopija.
Glede na posameznikovo stanje, zmožnosti in druge dejavnike, se določi časovno obdobje, ki bo potrebno za izboljšanje stanja. Vse se torej prilagodi posameznikovim ciljem.
Celoten rehabilitacijski proces zdravljenja se lahko razdeli v 3 faze, kjer se v 1. fazi obvladuje bolečina, korigira gibanje, izboljšuje osnovna funkcija kolka ter dela na boljši kvaliteti gibanja v preostalih sklepih. V 2. fazi pridejo na vrsto krepilne vaje, obnova optimalnih obsegov gibanja in s tem večja fleksibilnost ter seveda moč. 3. oz. končna faza pa poskrbi za zadostno posameznikovo vrnitev v aktivno življenje in pri športnikih vrnitev v izbrano športno disciplino.
Kako izgleda rehabilitacijski plan v primeru poškodbe labruma?
V prvi fazi se rehabilitacijski proces začne z različnimi manualnimi tehnikami in raztezanjem mišic v področju kolka. V tej fazi pridejo v poštev izometrične vaje, vaje za stabilizacijo trupa in izjemno nadzorovane koncentične vaje izvedene v zaprti kinetični verigi.
V drugi fazi pridejo v poštev postopne vaje za gibljivost in koordinacijo gibanja. Manualne tehnike so tudi v tej fazi dobrodošle, a se intenzivnost lahko poveča, če tako dovoljuje posameznikovo stanje. Vzpostavlja se normalen vzorec hoje in nekompenzacijska stoja na eni nogi. Vse to se doseže s pristopom osebno prilagojene kineziološke vadbe.
V tretji fazi želimo doseči prvotno moč in vzdržljivost mišic. Nadaljujejo se lahko manualne tehnike, če je to potrebno, dodajo so kompleksne vaje za moč (odprta kinetična veriga) in progresivno stopnjevanje pod strokovnim nadzorom.
Ker se labrum kolka lahko poškoduje zaradi displazije kolka, utesnitvenega sindroma, travme, degeneracije sklepa ali prevelike ohlapnosti sklepne kapsule, je ne glede na vrsto poškodbe pomembna dobra tranzicija iz ene v drugo fazo. Obravnava se začne s samim pregledom posameznika, ki se nadaljuje v izbrane tehnike, metode, vaje in druge storitve. Vse to se podkrepi in nadaljuje s strokovnim kineziološkim pristopom.
NE SPREGLEJTE! Če iščete primere vaj za doma, potem si obvezno poglejte še naslednji zapis z video posnetki primerov vaj za kolčni predel.
Če se srečujete s podobnimi težavami, ne odlašajte in nas kontaktirajte ter z veseljem vam bomo pomagali povrniti vašo prvotno funkcionalnost telesa.
Literatura:
- Cleveland Clinic. 2018. Hip Labral Tear. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17756-hip-labral-tear.
- Su Tiao, Guang-Xing Chen in Liu Yang. 2019. Diagnosis and treatment of labral tear. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6365273/.
- Groh Megan M. in Joseph Herrera. 2009. A comprehensive review of hip labral tears. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2697339/.